• Büyüyorsun..

Canım oğlum;

Ne zamandır senin gelişimin hakkında notlar düşemiyordum. Gece uykusuz kalmalarım, gün içerisinde enerjimin çok düşük olması derken çok boşladım.
Artık meme sayfamız tamamen kapandı. 22 gün oldu, ara ara krizlerin gelse de ağzına alıp 1 dk. sonra "eeee" deyip kapatıyorsun.
Bugün tam 16.5 aylıksın. Kocamaaaaan oldu benim MİNİK oğlum :)) Bu aralar havalar güzel olduğu için her gün Nişantaşı Mıstık parkına çıkıyoruz. Sen parkta vakit geçirmeyi çok seviyorsun ve parklara "ka" diyorsun.

Miniğim biliyor musun bugün tek başına kaydıraktan kaydın. Merdivenleri kendin çıkıp, köprüden geçip kaydırağa oturup kaydın :)) Ben de seni kollarımı açmış vaziyette tutmak için bekledim :))
O kadar mutlu oldun ki anlatamam. Kendi başına bir şeyi başarmış olmanın mutluluğunu yaşadın.
Bugün parka seninle aynı ay doğumlu 3 arkadaşın daha vardı. İsimleri Ecrin, Bade ve Leylaydı. Genelde kendi ay grubunla oyun oynamıyorsun sadece sen değil diğer arkadaşların da aynı şekilde. Çünkü henüz küçük olduğunuzdan sosyal becerileriniz gelişmemiş. Birbirinize ilgi var ama temas yok :) Seninle parka gittiğimizde topunu, oyuncak arabanı, yerlere yazı yazmak için tebeşirleri yanımıza alıyoruz.
Pazartesi günü sebebini bilmediğimiz bir öksürükle uyandın. Ateş ve burun akıntısı yok, az aralıklarla öksürüğün vardı. Salı günü doktoruna gittik ve ilaçlarını yazdı. İstemeyerek içsen de iyileşmen için zorlada olsa içiyorum.
Boy ve kilonun orantılı olduğunu söyledi doktorun, ben çok korkuyordum zayıf diyecek diye çünkü artık yemek yemek istemiyorsun. Yemek saatlerimiz kabus gibi mutlaka seni oyalamak gerekiyor yoksa ağzını imkanı yok açmıyorsun.
Memeden kesince uyku problemimiz çözüldü umarım hep böyle devam eder. 3 gündür gündüz uykularımız 2-2.5 saati buluyor.
Akşamları uykun geldiğinde seni bizim yatağa yatıp, Youtube'dan sevdiğin çizgi filmi izleyerek uykuya dalıyorsun. O kadar iyi oldu ki bu şekilde uyuman, inan bana gün içerinde o kadar yorulduktan sonra, gece uyku faslımızın uzun uzaya bağırış, çağırış içinde geçmesi kabus gibi oluyordu. Bu davranışın için çok teşekkür ederiz. :))

Kendime yeni 2 kitap aldım. İki kitap da senin gelişim sürecine ilgili bana yol gösteren kitaplar. Ama özellikle "Beğinizin Mutlu Gelişimi" kitabını şiddetle 0-4 arası çocukları olan annelere tavsiye edebilirim. Kitap beni sana karşı hazırlıyor. :))
Diğer kitap ise "Akıllı Bebeklerin Oynadıkları 365 Oyun" Henüz kitaptaki oyunları oynamasak bile bana yardımcı olacağı kesin :))
Oğluma da kitap aldım tabi ki "Konuşmayı Öğreniyorum, İlk Kelimelerim" bu kitabı da 1 yaş ve üstüne şiddetle tavsiye ediyorum.

Artık birçok şeyi anlatabiliyorsun.

Açtim (açtım)

Ka (park)
Çıttım (çıkacağım)
Çıt (çık)
Kalk
Kalçaam (kalkacağım)
Düştü
Annianni (anneanne)
Kaan (kaaaaa)
Mama
Anne
Baba
Abla
Dede
Abi
Gol
Şu (su)
Bu
Gel
Çi (çizmek, kalem anlamında :))
Meeee (kuzu)
Mööö (inek)
Havhav (köpek)
Bir
Düt (dört)

Sana 3'e kadar sayınca 4 diye kendin diyorsun. Bir-iki-üç-DÜÜT :))) Bu kadar kelime aklıma geldi.

Büyüdükçe akıllanıyorsun ve akıllandıkça tadından yenmiyor.

Bulunduğun ay itibariyle bana çok düşkünsün, öyle böyle değil nefes aldırmıyorsun. İşte bu yüzden aldığım kitap bana terapi gibi geldi. Yoksa seni tapar gibi seviyorum, her şeyimsin ama bazen benimde yalnızlığa ve kafa dinlemeye ihtiyacım var :))

Seni kocaman seven annen :))

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Top
|adambebekveannesi|. Blogger tarafından desteklenmektedir.